اقتصادی

دورنمای مثبت اوپک از رشد تقاضا برای نفت

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود، با وجود مصرف کمتر از حد انتظار سوخت در سه ماهه اول، پیش بینی رشد نسبتا قوی تقاضای جهانی برای نفت در سال 2024 را تغییر نداد.

به گزارش ترندونی، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، در گزارش ماهانه بازار نفت که روز سه شنبه منتشر شد، اعلام کرد تقاضای جهان برای نفت، به میزان 2.25 میلیون بشکه در روز در سال 2024 و به میزان 1.85 میلیون بشکه در روز در سال 2025 رشد خواهد کرد. هر دو پیش بینی، نسبت به ماه گذشته، بدون تغییر ماندند.

در این گزارش، اوپک اعلام کرد رشد اقتصادی جهانی در نیمه اول سال 2024 ادامه یافته و تقاضای جهانی برای نفت، به میزان 2.3 میلیون بشکه در روز در نیمه دوم، رشد خواهد کرد.

طبق گزارش اوپک، بخش خدمات، روند رشد ثابتی را حفظ کرده است. پیش بینی می شود بخش خدمات، مشارکت کننده اصلی در عوامل رشد اقتصادی در نیمه دوم سال 2024 باشد، به خصوص با رشد سفر و گردشگری که تاثیر مثبتی روی تقاضا برای نفت دارند.

با این حال، اوپک برآورد خود از تقاضا برای نفت در سه ماهه اول امسال را به میزان 50 هزار بشکه در روز کاهش داد و 103.51 میلیون بشکه در روز اعلام کرد و پیش بینی خود از رشد تقاضا در سه ماهه دوم را به میزان 50 هزار بشکه در روز افزایش داد.

اوپک پلاس که از اوپک و متحدانش نظیر روسیه تشکیل شده، در ابتدای ماه میلادی جاری، با تمدید کاهش عرضه اضافی 2.2 میلیون بشکه در روز تا پایان سپتامبر و حذف تدریجی آن از اکتبر، موافقت کرد.

بر اساس گزارش رویترز، بین پیش بینی اوپک و سایر موسسات پیش بینی کننده درباره میزان رشد تقاضا برای نفت در سال 2024، شکاف غیرمعمولی وجود دارد. آژانس بین المللی انرژی که نماینده کشورهای صنعتی است، رشد بسیار کمتر 1.1 میلیون بشکه در روز را برای تقاضا برای نفت پیش بینی می کند.

طبق آمار منابع ثانویه اوپک، تولید نفت اوپک که متشکل از 12 کشور است، در ماه مه، به 26.63 میلیون بشکه در روز رسید که 29 هزار بشکه در روز بر مبنای ماه به ماه، افزایش داشت. تولید نفت در نیجریه، گابن و گینه استوایی افزایش داشت، در حالی که در عربستان سعودی، کویت، لیبی و کنگو کاهش پیدا کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا