سلامت و دانش

دانستنی‌هایی درباره ورم ملتحمه آلرژیک

به گزارش عصر ایران به نقل از سلامت ، “خبر خوب این است که افراد مبتلا به تورم چشم ناشی از آلرژی گزینه های درمانی متفاوتی دارند ، اما همه نباید علائم خود را در خانه درمان کنند.”

ورم ملتحمه آلرژیک چیست؟

مواد حساسیت زای مختلف می توانند باعث التهاب ملتحمه آلرژیک از جمله شوره سر ، گرد و غبار و کپک شوند. وقتی چشم انسان در معرض مواد حساسیت زا قرار می گیرد ، این شرایط باعث می شود بدن ماده ای به نام هیستامین آزاد شود. وقتی این اتفاق می افتد ، رگ های خونی ملتحمه – غشایی که جلوی چشم و داخل پلک را می پوشاند – متورم می شوند.

هنگامی که ورم ملتحمه آلرژیک را تجربه می کنید ، تشخیص اینکه کدام قسمت از چشم دقیقاً متورم است دشوار است و پاسخ همیشه یکسان نیست. در مواقعی که شخص از التهاب ملتحمه آلرژیک رنج می برد ، کره کره چشم متورم می شود. در این حالت باید سریعاً به چشم پزشک مراجعه کنید. در مواقع دیگر ، پلک متورم می شود و نیاز به درمان دارد ، اما این لزوماً به معنای نیاز فوری به چشم پزشک نیست.

ورم ملتحمه آلرژیک با سایر بیماری های مربوط به آلرژی از جمله اگزما (بثورات پوستی آلرژیک) ، آسم و رینیت آلرژیک (یا آلرژی فصلی) همراه است. ورم ملتحمه آلرژیک می تواند وضعیت فرد مبتلا به سندرم خشکی چشم را بدتر کند.

علائم ورم ملتحمه آلرژیک چیست؟

علاوه بر تورم ، علائم دیگر التهاب ملتحمه آلرژیک عبارتند از:

– قرمز

– سوزاندن

– خارش

– پاره شدن چشم

احساس ماده خارجی یا گرد و غبار در چشم

علاوه بر علائم ورم ملتحمه آلرژیک ، عطسه ، سرفه ، خارش یا آبریزش بینی و سردردهای سینوسی نیز می تواند رخ دهد که همگی علائم دیگر واکنش آلرژیک هستند.

ورم ملتحمه آلرژیک چگونه درمان می شود؟

اغلب بهترین راه برای مقابله با علائم آلرژی ، اجتناب از هر چیزی است که می تواند باعث واکنش آلرژیک شود. به عنوان مثال ، اگر به گربه حساسیت دارید و می دانید دوست شما از گربه شما مراقبت می کند ، توصیه می شود با او در فضای باز ملاقات کنید تا خطر واکنش آلرژیک به حیوان خانگی او را کاهش دهد. همین امر در مورد التهاب ملتحمه نیز صادق است. بهترین راه پیشگیری است.

اگر غالباً به التهاب ملتحمه آلرژیک مبتلا هستید – پلک ها متورم هستند و چشم ها پاره می شوند – و درک درستی از آلرژن عامل ایجاد این بیماری ندارید ، توصیه می شود با یک متخصص آلرژی مشورت کنید. پزشک می تواند تشخیص دهد که شما به چه فردی حساسیت دارید و بنابراین می تواند زمان بروز علائم را پیش بینی کند.

متخصص آلرژی می تواند به سهولت تغییر سبک زندگی کمک کند ، که خطر ابتلا به التهاب ملتحمه آلرژیک و سایر مشکلات مربوط به آلرژی را کاهش می دهد. به عنوان مثال ، اگر متخصص آلرژی تشخیص دهد که گرده گیاه احتمالاً علائم شما را ایجاد می کند ، ممکن است توصیه کند که در ساعات مشخصی از روز که اوج گل گرده گیاه است ، در خانه نباشید. تغییر رژیم روزانه ممکن است علائم بدون دارو را کاهش دهد.

در صورت نیاز به اقدام جدی تر ، چندین گزینه وجود دارد. پزشک ممکن است ابتدا آنتی هیستامین را توصیه کند ، اگرچه این ممکن است برای ورم ملتحمه آلرژیک خیلی مفید نباشد. درمان علائم چشم بسیار دشوارتر است. بنابراین ، پزشک شما ممکن است استفاده از قطره های چشمی را با یا بدون نسخه پزشک توصیه کند.

اگر علائم شما شدید باشد ، پزشک تزریقاتی را توصیه می کند که به تدریج تحمل بدن در برابر مواد حساسیت زا را افزایش می دهد. اما احتمالاً لازم نخواهد بود علائم آلرژی چشم با از بین رفتن ماده آلرژی زا کاملاً بهبود می یابد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگرچه به احتمال زیاد با از بین بردن دلایل ، علائم خود را بهبود می بخشید ، اما در صورت بروز هرگونه علائم آزار دهنده ، نباید از مراجعه به پزشک خود دریغ کنید. اگر کره چشم شما متورم است و پلک نیست ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در صورت احساس درد در کره چشم یا درد شدید در اطراف چشم ، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. سایر علائم مانند مشکلات بینایی شدید یا سردرد باید توسط پزشک ارزیابی شود.

دکمه بازگشت به بالا