حوادث و رویدادها

ترویج اقدامات بشردوستانه در منطقه با مشارکت هلال احمر و صلیب سرخ/تسریع در کمک‌رسانی به مردم غزه

در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان هلال احمر ایران و کمیته بین المللی صلیب سرخ، بر همکاری مشترک در راستای کمک رسانی به مردم غزه و ضرورت پایان جنگ و حملات رژیم صهیونیستی تأکید شد.

به گزارش ترندونی، دکتر پیرحسین کولیوند در مراسم امضای تفاهم نامه با کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت: ما از همراهی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ماموریت های مختلف تشکر می‌کنیم و قدردان موضع گیری‌های کمیته در رابطه با غزه هستیم. این همراهی با مردم غزه خوب و ارزشمند است و نشان می دهد که کمیته بین المللی صلیب سرخ می‌تواند بی طرفانه و موثر تصمیم گیری کند.

وی افزود: پیگیری‌های کمیته بین المللی صلیب سرخ با وجود سنگ اندازی‌ها، خوب و مطلوب است. مشخصا ما باید در چنین شرایط سختی همراه مردم غزه باشیم. ما براساس‌اصول جمعیت‌های ملی مکلف به کمک به مردم فلسطین هستیم و باید فشارهای بیشتری‌ به رژیم صهیونیستی وارد کنیم تا کمک های‌غذایی و دارویی به دست مردم بی دفاع غزه برسد.

کولیوند ادامه داد: امروز مجروح ها در غزه به علت نبود امکانات جان خود را از دست می دهند. نبود امکانات پزشکی و دارویی منجر به افزایش تلفات در غزه شده است. از سوی دیگر انفجارها و تخریب ها لطمات روحی شدیدی بر مردم غزه وارد کرده است.  غزه نمایشگاه جنایت های جنگی نوین در جهان است. امروز به راحتی نیروهای امدادی و هلال احمر را در فلسطین هدف قرار می دهند و این برخلاف تمامی قوانین جهانی است.

رئیس هلال احمر ایران توضیح داد: براساس قوانین نباید اسرا شکنجه شوند اما رژیم صهیونیستی به این امر پایبند نیست. پیشنهادهای صلیب سرخ در رابطه با غزه باید اجرایی شود تا در شرایط ایمن به مردم غزه امدادرسانی شود.

در این مراسم، وینسنت کاسارد، رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران نیز گفت: امروز به دنبال گسترش همکاری‌ها با هلال احمر ایران هستیم و بر همین اساس تفاهم نامه ای به امضا رسید. هلال احمر ایران در ماموریت های بشردوستانه توانمندی‌های خوبی داشته و این ما را مجاب کرده تا همکاری‌ها را گسترش دهیم.

وی افزود: پاسخگویی هلال احمر ایران به حوادث جوی در روزهای اخیر قابل قبول است و توانایی و آمادگی شما را نشان می دهد. این بخشی از توانایی‌ها و عملکرد خوب هلال احمر ایران است که جنبه بین المللی پیدا کرده است.

کاسارد ادامه داد: ما توانایی‌های پزشکی و درمانی هلال احمر ایران را در غرب آفریقا مشاهده کرده ایم و این فعالیت بشردوستانه در آفریقا بسیار ارزشمند است. ما در زمان خوبی از همکاری‌ها قرار گرفته ایم و برای خدمت به مردم باید صدای مشترکی داشته باشیم تا با توانایی بیشتر خدمات بشردوستانه ارائه دهیم.

وی افزود: اعتماد هلال احمر ایران به کمیته صلیب سرخ ارزشمند است. صلیب سرخ و هلال احمر ایران اهداف مشترکی‌ در غزه دارند و ما نیز بر پایان مخاصمات در غزه تاکید داریم و تلاش می‌کنیم تا کمک ها به دست مردم غزه برسد. اقدامات مشترک کمیته صلیب سرخ و هلال احمر فلسطین به اندازه کافی نمی‌تواند آلام مردم غزه را کاهش دهد. حجم فجایع در غزه زیاد است و این یک شکست اخلاقی برای مجامع جهانی است که نمی‌تواند این مخاصمات را به اتمام برساند.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ طبق تفاهم‌نامه‌ای که پیش از ظهر امروز میان هلال‌احمر کشورمان و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ امضا شد، شرکا بر همکاری با هدف دستیابی به بالاترین سطح اثرگذاری در اقدامات بشردوستانه تاکید کردند. رسیدگی به نیازهای بشردوستانه ناشی از مهاجرت و نیازهای ناشی از پیامدهای جنگ ایران و عراق و سایر شرایط اضطراری، ترویج احترام و آگاهی بخشی درباره حقوق بشردوستانه، حمایت از برنامه‌های بازپیوند خانواده و خدمات درمان و توانبخشی به مهاجران؛ بخشی از مفاد مورد توافق در این تفاهم‌نامه است.

انتهای پیام

کارگروه خبری حوادث

نویسنده حوادث با تمرکز بر جنبه‌های سیاسی و اجتماعی رویدادها هستم. توانایی بررسی تأثیر رویدادها بر سیاست‌ها و جامعه را دارم و به خوانندگان نگاهی عمیقتر به این جنبه‌ها می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا