اقتصادی

بورس دوباره صعود می‌کند؟ – ترندونی

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است در صورت تکمیل مذاکرات، فاصله ارز نیما با بازار آزاد کم می شود و تکلیف واگذاری سایپا و ایران خودرو مشخص می شود، بازار حرکت صعودی خواهد داشت.

روزبه شریعتی در گفت وگو با ترندونی، با اشاره به وضعیت بازار سرمایه در بهمن ماه سال گذشته، اظهار کرد: شاخص کل بورس در بهمن ماه سال گذشته به یک میلیون و 200 هزار رسید. واحدها در آن زمان، بازار در نوسان کامل بود، تجارت به شدت کاهش یافت و بازار از تعادل بودجه خارج نشد. بازاری که دولت احساس می کرد به شدت از آن حمایت می شود و همه محصولات باید در بورس کالا عرضه شود.

وی با تاکید بر اینکه انتظار می رود دولت حمایت کاملی از بازار سرمایه داشته باشد، گفت: اما در فصل بودجه نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه حتی صحبت از مالیات بر صادرات شرکت ها نیز شد. قیمت گاز بازار را تکان داده و باعث درگیری سازمان، بنگاه ها و دولت شده است. در نتیجه این عوامل همراه با کاهش قیمت دلار، شاخص کل به 1.2 میلیون رسید. اما در این لحظه امید در حال شکل گیری بود. صحبت از توافق شد، دلار شروع به افزایش کرد، حذف ارز 4200 تنی آغاز شد و دورنمای تورم افزایش یافت.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: شروع جنگ روسیه و اوکراین قیمت انرژی و ارزش کالاها را افزایش داد و بازار به آرامی و پیوسته شروع به رشد کرد و به 1.6 میلیون دلار رسید. در آن زمان، بازار برای تصمیم گیری در مورد ادامه رشد به انگیزه هایی نیاز داشت. بازار P/E TTM در حال حاضر بالای 9 واحد بود و در بهمن ماه که بازار در انتهای بازار قرار داشت، این شاخص در محدوده 7.5 واحد قرار داشت. شرکت های تولیدی P/E 240 در بهمن ماه به کمتر از 5 دستگاه رسید و در حال حاضر به 6.5 دستگاه رسیده است. تحلیل های تاریخی نشان می دهد که وقتی P/E TTM بازار زیر 8 واحد است، تقاضای بالایی وارد بازار می شود و زمانی که P/E TTM به 12 می رسد، این نقطه اشباع عرضه است و بازار شروع به تعدیل می کند.

بازار منتظر مشوق ها است

شریعتی با بیان اینکه بازار منتظر اتفاقی است، توضیح داد: حرکت شاخص کل بورس در هفته های اخیر از سقف یک میلیون و 560 هزار واحد آغاز شده و به یک میلیون و 520 واحد زهرا سقوط کرده است. شاخص وزن نیز اندکی کاهش یافت. این در حالی است که حجم معاملات به عنوان دماسنج بازار سرمایه در دو سه هفته اخیر به شدت کاهش یافته و به 5000 میلیارد تن از محدوده 7000 میلیارد تنی رسیده است که باعث افزایش بازار شده است. طی ماه گذشته، فروش سرانه سهامداران همگرا شده است، به این معنی که بازار نه رشد قابل توجهی را تجربه می کند و نه کاهش قابل توجهی را تجربه می کند.

وی ادامه داد: در این شرایط باید مشوق ها و منابع نقدی از جای دیگر به بازار تزریق شود. یعنی ایجاد چشم انداز برای سرمایه گذاران خارجی. بازار دوباره در رکود است. این روزها شاهد هستیم که نهادهای زیرمجموعه هلدینگ بازنشستگی، فروش خود را برای جبران هزینه های اداری و عمومی و کسری بودجه از بازار سرمایه تامین می کنند. تا زمانی که برجام ایده درآمد خارجی و پول بلوکه شده را برای دولت ایجاد نکند، سرمایه گذاران این احساس را دارند که دولت می تواند مواد اولیه، قیمت فروش و … شرکت ها را تغییر دهد. این روزها بازار به 1.5 میلیون می رسد. واحد برای تقریبا دو سال.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه لحظه کلیدی فاصله بین نرخ ارز و بازار آزاد است، گفت: این اتفاق خوبی برای سرمایه گذاران یمنی نیست. سهامداران به ویژه نگران رشد دلار در بازار آزاد بودند. اگرچه نرخ ارز نیما بر شرکت های بورسی تأثیر می گذارد و تا زمانی که بین نرخ ارز نیما و نرخ ارز آزاد فاصله وجود دارد، شرکت ها نمی توانند بازده قابل توجهی داشته باشند زیرا تورم منجر به افزایش چشمگیر سربار شرکت ها شده است، اما مجبور به فروش فروش خود شده اند. قیمت ها به صورت سفارشی یا به عنوان تنها راه قانونی در محدوده تومان این سامانه نیما است.

تاثیر بازار جهانی بر بورس ایران

شریعتی درباره قیمت ها در بازارهای جهانی گفت: بازار جهانی در شرایط سختی قرار دارد. رفتار غرب در اوکراین قابل توجه است. روسیه عقب نشینی نکرده و با افزایش و کاهش عرضه گاز، اروپا را به سمت انرژی زغال سنگ سوق می دهد. افزایش تورم در کشورهای توسعه یافته و غربی و در عین حال افزایش نرخ بهره، چشم انداز رکود تورمی را شکل داده است و کشورها تصمیم گرفته اند به صورت قابل پیش بینی و داوطلبانه و قابل کنترل به این رکورد دست یابند. اروپایی ها متقاعد شده اند که جنگ روسیه و اوکراین می تواند ادامه یابد و این بر قیمت های جهانی تأثیر گذاشته است.

بازار سهام به کجا خواهد رفت؟

وی با بیان اینکه اگر مشوق های بازار روند مثبتی داشته باشد، وضعیت بازار نیز بهتر می شود، گفت: توافق مهم ترین محرک است. همچنین عرضه سایپا و ایران خودرو به بازار ممکن است بو و رنگ دیگری به آن بدهد. با توجه به اینکه فصل جمع آوری در حال حاضر در حال انجام است، توزیع DPS برای شرکت های بزرگ می تواند گامی به سمت 1.6 میلیون باشد. شاخص واحد رکود در بازار جهانی منجر به اصلاح صنعت کالایی می شود، اما این اصلاح عمدتاً محصولات حاشیه ای را هدف قرار داده و بر برخی از محصولات مانند فولاد تاثیری ندارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا