سلامت و دانش

برای افرایش طول عمر دو دقیقه ورزش شدید کافی است

طبق تحقیقات جدید، دو دقیقه فعالیت بدنی شدید – در مجموع 15 دقیقه در هفته – با کاهش خطر مرگ، سرطان و بیماری قلبی مرتبط است.

این تحقیق نشان می دهد که فعالیت بدنی شدید هفتگی نسبتاً کم می تواند مزایای سلامتی زیادی داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات جدید بر شدت و مدت ورزش مورد نیاز برای دستیابی به مزایای سلامتی در انسان متمرکز است.

در این مطالعه، محققان 71893 بزرگسال را بدون هیچ گونه شواهدی از بیماری قلبی عروقی یا سرطان ثبت نام کردند.

محققان رابطه بین میزان و دفعات فعالیت بدنی شدید با مرگ (به هر دلیلی، بیماری قلبی عروقی و سرطان) و بروز بیماری های قلبی عروقی و سرطان را تجزیه و تحلیل کردند.

محققان برای درک تفاوت بین فعالیت بدنی متوسط ​​و فعالیت بدنی شدید، فعالیت بدنی متوسط ​​را به عنوان تمرینی تعریف کردند که ضربان قلب را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد اما لزوماً افراد را از نفس نمی اندازد.

با این حال، فعالیت بدنی شدید احتمالاً ضربان قلب را افزایش می دهد، بنابراین افراد معمولاً هنگام صحبت کردن باید نفس خود را حبس کنند. نمونه هایی از فعالیت بدنی شدید شامل دویدن، شنا یا دوچرخه سواری با سرعت بالا است.

محققان دریافتند که با افزایش میزان و دفعات فعالیت بدنی فعال، خطر تمام پیامدهای نامطلوب مورد مطالعه کاهش می یابد.

برای مثال، شرکت‌کنندگانی که فعالیت بدنی شدیدی نداشتند، 4 درصد افزایش خطر مرگ در طی پنج سال داشتند. این خطر برای کمتر از 10 دقیقه فعالیت فعال در هفته به 2٪ و برای 60 دقیقه یا بیشتر به 1٪ کاهش می یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا