سلامت و دانش

بدن ما چقدر میوه و سبزی نیاز دارد؟

به گزارش شفاف ، تجزیه و تحلیل متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می دهد که در مجموع پنج وعده میوه و سبزیجات در روز بیشترین مزایای سلامتی را دارد.

مطالعه آنها که به صورت آنلاین در مجله Circulation منتشر شده است ، اطلاعات سلامت و تغذیه حدود دو میلیون نفر در سراسر جهان را برای 30 سال پیگیری کرده است.

به گزارش دویچه وله ، در مقایسه با افرادی که فقط دو وعده میوه یا سبزیجات در روز مصرف می کردند ، نتایج زیر برای افرادی که پنج وعده از محصولات زیر مصرف می کردند به دست آمد:

– خطر مرگ به هر علتی 13 درصد کمتر است

– خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی یا سکته مغزی 12 درصد کمتر است

– خطر مرگ بر اثر سرطان 10 درصد کمتر است

– خطر مرگ ناشی از بیماریهای تنفسی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه 35 درصد کمتر است

به گفته دانیل وانگ ، نویسنده و محقق ، میوه ها و سبزیجات منابع اصلی بسیاری از مواد مغذی از جمله پتاسیم ، منیزیم ، فیبر و پلی فنول (ترکیبات گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی) هستند که به ویژه برای سلامت قلب و عروق مفید هستند. دانشکده پزشکی هاروارد آنها مربوط به خون هستند.

محققان می گویند در بهترین حالت ، مردم باید دو وعده میوه و سه وعده سبزیجات در روز بخورند.

خوردن سبزیجات تیره (کلم ، اسفناج) و میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C و بتا کاروتن (مرکبات ، توت ها ، هویج) بیشترین مزایای سلامتی را به همراه دارد. ویتامین C و بتا کاروتن آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند بر پیشگیری از سرطان تأثیر بگذارند.

نکته دیگر این است که بر اساس نتایج این مطالعه ، خوردن بیش از پنج وعده میوه یا سبزی در روز فایده بیشتری در کاهش خطر مرگ ندارد. دکتر وانگ تأکید می کند که اگر در یک روز به میوه و سبزیجات دسترسی ندارید ، می توانید در روزهای دیگر کمی بیشتر از حد معمول غذا بخورید تا میانگین مصرف این مواد در هفته افزایش یابد.

برای انجام این کار ، نیازی به تغییر وعده های غذایی ضروری ندارید. به عنوان مثال ، صبحانه شما می تواند یک کاسه غلات با زغال اخته ، یا شاید تخم مرغ و گوجه فرنگی آب پز ، پیاز و اسفناج باشد. ناهار می تواند یک سالاد با میوه ها و سبزیجات مورد علاقه شما (شاید یک سالاد کلم و اسفناج با برش های گریپ فروت ، فلفل قرمز ، هویج) ، یک فنجان ماست با توت فرنگی یا یک کوکتل با کلم و مانگا باشد.

برای شام ، سبزیجاتی مانند بروکلی آب پز یا کدو سبز و کدو سبز بخورید. اگر فرصت کافی برای خوردن سبزیجات در طول روز را ندارید ، برای شام سالادهای بزرگ با مقدار زیادی سبزیجات رنگارنگ و مقداری پروتئین مانند مرغ یا ماهی سرخ کرده آماده کنید.

دکمه بازگشت به بالا