فرهنگ و هنرکسب و کار ایرانی برتر

انواع موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی سنتی ایرانی یکی از بخشهای مهم فرهنگ ایرانی و نماینده هویت ملی این کشور با سابقه طولانی و گرانبها است. این هنر نه تنها جنبه سرگرمی دارد، بلکه تمامی ابعاد زندگی اجتماعی، تاریخی و حتی علمی ایران را تحت تاثیر قرار داده و همچنان به عنوان یکی از گنجینه های فرهنگی ملی شناخته می شود.

موسیقی سنتی ایرانی با سازها و ملودی های زیبا و زیبای خود نه تنها مردم ایران بلکه بسیاری از مردم جهان را مجذوب خود کرده است و امروزه تعداد زیادی از خارجی ها در تلاش برای یادگیری سازها و موسیقی ایرانی هستند. برای دانلود بهترین آهنگ ها سنتی ایرانی به سایت موزیک باران مراجعه نمایید.

قدمت موسیقی فولکلور ایران به چندین قرن قبل از میلاد می رسد و از قدیم الایام موسیقی جایگاه ویژه ای در آیین های مذهبی و اجتماعی داشته است و استفاده از موسیقی و آلات برای بیان افکار و عقاید عمومی بیان می شد.

آلات موسیقی سنتی ایران

موسیقی سنتی ایران با استفاده از انواع سازها به رنگ ها و زیبایی های منحصر به فردی دست یافته است. این سازها نقش مهمی در ایجاد صداها و ملودی های زیبا و منحصر به فرد در موسیقی سنتی دارند. سازهای ایرانی دو گروه دارند. گروه اول سازهای ایرانی الاصل عبارتند از: سنتور، تار، سه تار، فلوت، ویولن، تمبک، تنبور و دسته دوم از سازهای محلی متعلق به شهرهای مختلف ایران هستند.

مصالحی مانند: دوتار، دیوان، نی، نی، ناکارا، سرنا و غیره.

این سازها از محبوب ترین سازها و سازهای مورد استفاده علیه موسیقی ایرانی هستند که در تمامی آوازهای سنتی و همچنین در بسیاری از کنسرت ها، ساز اصلی به شمار می روند. هر یک از این چیزها جذاب است و با لذت و زیبایی که تولید می کند همه را تحت تاثیر قرار می دهد.

تمامی قطعات و آهنگ های سنتی تولید شده توسط این سازها در انواع راگ ها و آلات موسیقی ایرانی ضبط و اجرا می شود که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

آلات موسیقی سنتی ایرانی

ساز در موسیقی سنتی ایران مجموعه ای از بوق ها (نغمه) است که از نظر ملودی، فواصل، نت ها و آواها هماهنگ هستند. به نغمه های کوتاهی اطلاق می شود که هنگام خواندن یا تک خوانی سازهای ایرانی از ساز می شنوید. سازهای سنتی ایران را به تفصیل توضیح داده ایم و در این مقاله اشاره کوچکی به این قسمت خواهیم داشت.

موسیقی ایرانی از 7 ساز و 5 آواز تشکیل شده است که هر کدام از این آوازها بخشی از یک ساز هستند.

7 دستگاه موسیقی ایرانی عبارتند از شوری، ماهوری، همایون (اسپهان)، سهگاه، چهارگا، راست پنجگا و نوا.

هر کدام از این سازها آهنگ های متفاوتی با صداها و صداهای متفاوت دارند و هر کدام از این سازها برای اجرای قطعات خاصی استفاده می شود زیرا ارتباط عاطفی عمیقی دارد.

به عنوان مثال برای قطعات و آهنگ های دارای حس غم و اندوه بیشتر از وسایل سه گانه استفاده می کنند.

این دستگاه ها از جمله دستاوردهای منحصر به فردی است که توسط اساتید و آهنگسازان موسیقی سنتی ایران ایجاد شده است و نفوذ آنها در دنیای موسیقی بسیار گسترده است.

تلفیقی از شعر و موسیقی

شعر یکی دیگر از عناصر مهم موسیقی سنتی ایران است. شاعران بزرگ ایرانی از قدیم الایام همواره الهام بخش موسیقیدانان برای خلق هنر و موسیقی بوده اند و اشعاری غنی و زیبا خلق کرده اند. این ترکیب موسیقی و شعر یکی از وجوه ممتاز موسیقی سنتی ایران است.

در موسیقی سنتی ایران به ترکیب بیت و نغمه ترانه نیز می گویند.

مجموعه ای از تصنیف های قدیمی و ترانه های محلی را برای شما آماده کرده ایم تا گوش کنید و از هنر بی نظیر آن لذت ببرید.

خواننده موسیقی سنتی ایرانی

بسیاری از مردم ایران و جهان موسیقی سنتی ایرانی را با این صداهای دلنشین شناختند و به آن علاقه مند شدند.

زنده باد غلامحسین بنان: او یکی از بهترین خوانندگان قدیمی موسیقی سنتی ایران بود که با تولید آثار ماندگار و ممتازی چون: ای اله ناز، بهار دلنشین، کاروان، ای ایران و دگر چه میشاوی بسیار محبوب و مشهور شد.

یاد و خاطره استاد محمدرضا شجریان زنده باد: استاد شجریان اسطوره تکرار نشدنی نسلی از موسیقی سنتی ایران بود که با حنجره طلایی خود به اعماق جان نفوذ کرد.

معلم شجریان با خواندن دعای زیبای ربنا، سرود صبحگاهی که برخاسته از خون و دل جوانان کشورمان بود، محبوبیت زیادی در بین ایرانیان به دست آورد.

استاد شهرام ناظری: شهرام ناظری یکی از مشهورترین خوانندگان موسیقی سنتی است که بیشتر آثار او برگرفته از شعر مولانا است.

مری شهرام ناظر استانا با پیسیت «آدان آداک»، «در نیستان» و «شیدا شدم» شناخته می شود.

زنده یاد سرایرج بسطامی: از آثار ماندگار و شاخص سرب بسطامی می توان به گلها: مرد پنبه ای، الا یحا الساکی و برگ خزان اشاره کرد.

موسیقی سنتی ایران بسیار گسترده و زیباست و هنرمندان و خواننده های بیشماری به خوبی روی آن کار می کنند. استاد همایون شجریان، علیرضا قربانی، محمد معتمدی، محمد اصفهانی، استاد ایرج خواجه امیری، عبدالحسین مختاباد، علیرضا افتخاری و سالار عقیلی از دیگر خوانندگان مشهور موسیقی سنتی ایران هستند.

تاثیر موسیقی سنتی ایران در جهان

موسیقی سنتی ایران یکی از میراث فرهنگی جهان محسوب می شود. و این تاثیر در موسیقی جهان مشهود است. بسیاری از هنرمندان بین المللی در این زمینه از تکنیک ها و سبک های موسیقی سنتی ایران بهره برده اند. و بر کار آنها در این سبک تاثیر گذاشت. با وجود اهمیت فراوان موسیقی سنتی ایران، این هنر با چالش ها و مشکلاتی نیز مواجه است.

حفظ و ترویج این هنر، آموزش نسل های جدید و حمایت از هنرمندان موسیقی سنتی ایران از موضوعاتی است که توجه ویژه ای را می طلبد.

موسیقی سنتی ایران به عنوان یک سرمایه ارزشمند فرهنگی، لازمه حفظ و ارتقای خود است. این هنر با ارائه آثار متنوع و معنادار توانست احساسات و افکار مردم را بیان کند و نقش مهمی در ارتقای هویت فرهنگی ایران داشته باشد. برخی از بزرگان موسیقی ایرانی مانند محمدرضا شجریان، حسن کسایی و هنرمندان دیگر با اجراهای منحصر به فرد خود به رواج این هنر و جلب توجه جهانیان کمک کرده اند.

آینده موسیقی سنتی ایران نیز علیرغم چالش ها، دارای فرصت ها و امکانات فراوانی است. توجه به آموزش موسیقی سنتی به نسل های آینده، ارتقای فضای فرهنگی و هنری و حمایت از آهنگسازان و نوازندگان جوان از جمله اقداماتی است که می تواند موسیقی سنتی ایرانی را در سطح ملی و جهانی تقویت کند.

علاوه بر این، استفاده از تجهیزات مدرن و تکنیک های جدید در اجرا و ضبط موسیقی سنتی می تواند کار را جذاب و بدیع کند. از طریق این سازهای مدرن می توان برداشتی طبیعی از موسیقی سنتی ایرانی ارائه کرد و جوانان را به این هنر جذب کرد.

در نهایت، موسیقی سنتی ایران یک اثر هنری منحصر به فرد است که نه تنها بخشی از فرهنگ ملی ایران است، بلکه پلی است که می تواند فرهنگ ها را به هم نزدیک کند. این هنر پلی است که می تواند تا به امروز حضور خود را به خود ببالد و در دل ایرانیان و جهان تاثیر بسزایی بگذارد.

دکمه بازگشت به بالا