جامعه و خانواده

انهدام یک شرکت هرمی در مرکز تهران/ سرمایه‌گذاری با فیلم ساختگی گروگانگیری!

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از انهدام شرکت هرمی هیونت و بازداشت 26 عضو آن خبر داد.

به گزارش ترندونی، سردار  علی‌ولیپور گودرزی در تشریح جزئیات این خبر گفت: مدتی قبل مرد جوانی به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه و اعلام کرد که از چند ماه پیش برادرش به قصد کاریابی در فضای مجازی جستجو کرده و با آگهی استخدام در یک شرکت دولتی مواجه شده است. او پس از آشنایی با این فرد با تماس‌های مکرر نامبرده با امید یافتن شغلی مناسب برای گزینش و استخدام مواجه شده و از این رو به تهران رفته است. اما مدتی بعد برادر شاکی فیلمی برایش ارسال کرده که در آن چند مرد جوان او را مورد ضرب و شتم قرار داده و در ازای آزادی او درخواست مبلغ 190 میلیون تومان کرده بودند.

وی با بیان اینکه شاکی برای نجات جان برادرش، مبلغ مذکور را تهیه و به حساب فردی ناشناس واریز کرده است، گفت: اما پس از واریز مبلغ دیگر خبری از برادر شاکی نشده و همین موضوع نیز سبب طرح شکایت او نزد پلیس شده است. 

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه بهتر بود که شاکی در همان زمان دریافت فیلم  و قبل از واریز هرگونه وجه به پلیس مراجعه و شکایت می‌کرد، گفت: بررسی ماموران نشان داد که فیلم موردنظر ساختگی بوده و در واقع برادر شاکی با این شیوه از او کلاهبرداری کرده است. تحقیقات ابتدایی کارآگاهان نشان داد که 26 مرد با ایجاد یک شبکه هرمی تحت عنوان شرکت هیونت و به بهانه کاریابی در شرکت‌های معتبر دولتی، جوانان ر اغفال و جذب کرده و برای دریافت پول از خانواده آنها اقدام به ساختن فیلم جعلی ضرب و جرح و گروگانگیری کرده‌اند.

ولیپور گودرزی ادامه داد:‌ با توجه به حساسیت موضوع تحقیقات به صورت تخصصی آغاز شد و در مرحله اول کارآگاهان با بهره‌گیری از شیوه‌های کشف جرم و روش‌های علمی مخفیگاه متهمان را در خیابان انقلاب تهران مورد شناسایی قرار دادند. در ادامه هماهنگی با مقام قضایی انجام شد و ماموران پس از اخذ مجوز عملیات به مخفیگاه این افراد رفته و متهمان را در یک عملیات منسجم دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند.

وی با اشاره به انجام بازجویی از متهمان دستگیر شده، گفت: متهمان پس از انتقال به اداره چهاردهم پلیس آگاهی هدف تحقیقات قرار گرفتند و به جرم خود مبنی بر کلاهبرداری از شهروندان با شگرد تشکیل باند هرمی موسوم به شرکت «هیونت» اعتراف کردند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از تشکیل پرونده برای تمامی اعضای این شرکت هرمی خبر داد و گفت: تحقیقات برای کشف جرائم احتمالی و شناسایی سایر شکات دیگر این پرونده ادامه دارد و متهمان نیز برای ادامه روند رسیدگی به جرم روانه دادسرا شدند.

انتهای پیام

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.
دکمه بازگشت به بالا