سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

آیا قهوه قند خون را بالا می‌برد؟

بر اساس تحقیقات علمی ‌انجام شده، گفته می‌شود که قهوه برای درمان دیابت موثر است. شاید تصور کنید که این فقط یک ادعای تبلیغاتی برای فروش محصول بیشتر قهوه و محصولات جانبی آن باشد. کافئین به عنوان یک ماده محرک بر سطح قند خون تاثیر می‌گذارد، اما برخی ترکیبات موجود در قهوه تا حدی به روند درمان شما کمک می‌کند. بنابراین، در ادامه این مطلب می‌خواهیم از نظر علمی ‌بررسی کنیم که قهوه و کافئین موجود در آن چطور در پیشگیری از دیابت موثر هستند و مصرف چه نوع قهوه‌ای به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌شود؟ اگر میخواهید از قیمت قهوه گانودرما برای دیابت مطلع شوید این پست را تا انتها بخوانید .

آیا کافئین بر قند خون تاثیر می‌گذارد؟

تحقیقات زیادی در مورد تاثیر کافئین موجود در موادغذایی مختلف بر میزان قند خون و واکنش‌های بدن افراد مبتلا به دیابت نوع دوم صورت گرفته است. دریافت کافئین از مواد غذایی مختلف از جمله شکلات، قهوه، چای و غیره برای افراد سالم و بدون سابقه دیابت بدون عوارض گزارش شده است. اما وقتی که درگیر بیماری دیابت نوع دوم هستید، احتمالا باید کمی ‌بیشتر احتیاط کنید. واکنش بدن افراد مبتلا به دیابت نوع دوم، در برابر دریافت میزان بالای کافئین متفاوت است. از طرفی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف حدود 500 میلی‌گرم کافئین روزانه میزان قند خون را تا 8% کاهش می‌دهد

. در حالی که برخی افراد واکنش بدنی کاملا متفاوتی را تجربه کرده بودند. اگر مبتلا به دیابت باشید، در نتیجه بدن شما به خوبی از هورمون انسولین استفاده نمی‌کند. به همین دلیل، سطح قند خون بعد از هر وعده غذایی بالاتر از حد نرمال خواهد بود. در این شرایط، مصرف کافئین باعث می‌شود که سطح قند خون فرد به سختی به سطح سالمی‌ برسد. این موضوع در طولانی مدت برای سلامت کلی فرد مضر است و ممکن است منجر به مشکلات عصبی، قلبی و پیشرفت بیماری دیابت شود.

چرا کافئین بر سطح قند خون تاثیر می‌گذارد؟ کافئین بر حساسیت افراد به انسولین تاثیر می‌گذارد. انسولین هورمونی است که ورود قند خون به سلول‌های بدن و آزاد کردن انرژی را تسهیل می‌کند. کافئین حساسیت افراد به انسولین را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود که بعد از خوردن یا نوشیدن هر چیزی، سطح زیادی از شکر در خون شما جذب نشود. علاوه بر این، کافئین به عنوان یک ماده محرک باعث گلوکززایی (تولید گلوکز از منابع دیگر به جز کربوهیدرات) می‌شود. این دو عامل باعث افزایش سطح قند خون افراد می‌شود و برای افراد دیابتی خطرناک و سمی ‌است. اگر مبتلا به دیابت هستید، باید از مصرف زیاد قهوه، خصوصا لاته و قهوه‌های ترکیبی با شیر، خودداری کنید. 

پس چرا قهوه تاثیر مثبتی بر عدم ابتلا به دیابت دارد؟ تا اینجا در مورد تاثیر منفی کافئین بر سطح قند خون صحبت کردیم، شاید این سوال برای‌تان پیش آمده باشد که اگر کافئین سطح قند خون بدن را افزایش می‌دهد، پس چرا ادعا می‌شود که قهوه برای عدم ابتلا به دیابت مفید است؟ حقیقت این است که اثبات شده است زیرا قهوه حاوی ترکیبات دیگری از جمله مواد معدنی منیزیم، کروم و پتانسیم و انواع آنتی اکسیدان است که باعث کاهش التهاب در سیستم بدنی شما می‌شود و ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، به این نکته هم توجه کنید که مصرف قهوه متابولیسم و سطح فعالیت فیزیکی را افزایش می‌دهد، همین موضوع به سوزاندن قند خون بیشتر در افراد کمک می‌کند. با توجه به اینکه اضافه وزن یکی از عوامل خطرساز در ابتلا به دیابت است، بنابراین همین خاصیت قهوه به دیابتی‌ها در کنترل سطح قند خون‌شان کمک می‌کند. دقت کنید که واکنش افراد به کافئین متفاوت است اما به جهت احتیاط، افراد دیابتی باید مصرف قهوه گانودرما ماسالا را محدود و کنترل کنند یا قهوه بدون کافئین مصرف کنند تا دچار عوارض منفی دریافت کافئین بالا نشوند.

پیشگیری از دیابت با مصرف قهوه

تحقیقات زیادی نشان داده است که قهوه‌نوش‌ها کمتر دچار انواع بیماری‌های دیابت می‌شوند. برای مثال تحقیقاتی که در سال 2022 انجام شده است نشان می‌دهد که مصرف دو فنجان قهوه در طول روز خطر ابتلا به بیماری‌های زیادی از جمله دیابت نوع دوم، آلزایمر و مرگ زودرس را کاهش می‌دهد. بنابراین، احتمالا مصرف یا دیکف بهترین گزینه برای فرد مبتلا به دیابت است، چرا که با حذف میزان زیادی از کافئین قهوه تنها از ترکیبات مفید این نوشیدنی بهره‌مند می‌شود.

چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت؟ اگر از قبل بیماری دیابت دوم یا سابقه ابتلا به آن را ندارید، نیازی نیست که نگران مصرف قهوه روزانهبرای امتیاز به این نوشته کلیک کنید! آیا قهوه قند خون را بالا میبرد؟ مصرف کردن قهوه کافئین دار در بلند مدت ممکن است تأثیرش را بر گلوکز و حساسیت به انسولین تغییر دهد. در نتیجه مصرف طولانی مدت قهوه ممکن است چیزی باشد که باعث ایجاد اثر محافظتی می شود

. برخی از متخصصان معتقدند که با مصرف منظم یک مقدار مشخص کافئین در طولانی مدت، بدن خود را با آن میزان ثابت سازگار می کند. اما دسته دیگری از متخصصان نظری مخالف این دارند. آن ها معتقدند که مصرف کردن روزانه حتی یک فنجان قهوه در طولانی مدت در نهایت تأثیر خود را خواهد گذاشت. پس اگر شما هم با بیماری مرض قند یا هر نوعی از دیابت دست و پنجه نرم می کنید هنگام باید از تاثیرات مثبت و منفی کافئین موجود در قهوه فوری گانودرما برای شرایط بیماری خود آگاه باشید و با خواندن این مقاله از آرت کافی می توانید اطلاعات مفیدی بدست بیاورید.

آیا قهوه بر گلوکز و انسولین خون تأثیر می گذارد؟ در پاسخ به اینکه آیا قهوه قند خون را بالا میبرد؟ باید گفت : به طور معمول و در حالت عادی قهوه ساده به طور مستقیم سطح قند خون یا گلوکز خون را افزایش نمی دهد. این می تواند خبر خوبی برای افراد دیابتی باشد که به قهوه سیاه علاقه خاصی دارند. برخی از تحقیقات نشان داده است که مصرف کردن قهوه به طور منظم می تواند منجر به کاهش احتمال مبتلا شدن به بیماری دیابت (مرض قند) نوع دوم شود. قهوه یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است که می تواند منجر به کاهش التهاب شده و احتمال مبتلا شدن به برخی از انواع بیماری ها را کاهش دهد.

در نهایت باید بدانید که کافئین موجود در قهوه تأثیری آنچنان مثبت در افرادی که به دیابت نوع دوم مبتلا هستند ندارد و حتی مصرف آن می تواند کاهش قند خون را با مشکلاتی مواجه کند. چون کافئین موجود در قهوه ممکن است بر رفتار انسولین اثر داشته باشد و موجب شود که قند خون کاهش یا افزایش یابد. در نتیجه افراد مبتلا به دیابت نوع دو ممکن است نتوانند به راحتی قهوه مصرف کنند چون کافئین موجود در قهوه ممکن است کنترل کردن قند خون را با مشکل مواجه کند.

دیابت چیست؟

دیابت (یا قندخون) بیماری است که توانایی بدن برای پردازش قند خون (یا گلوکز خون) را مختل می‌کند. رژیم غذایی نقش مهمی در کنترل انواع دیابت دارد، زیرا یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به نگه داشتن سطح قند خون در محدوده هدف کمک کند. برای مبتلایان به دیابت مهم است که بدانند برخی غذاها و نوشیدنی‌ها چگونه بر قند خونشان تأثیر می‌گذارند. مصرف قهوه چه تاثیری بر دیابت دارد؟ ارابطه بین کافئین و انسولین چیست؟

دکمه بازگشت به بالا